« Svibanj 2024 »

POSJET KATALONSKIH UČITELJA RUDEŠKOJ ŠKOLI U OKVIRU ERASMUS PROGRAMA
Autor: Miranda Kekez, 2. 5. 2024.

Katalonija u Rudešu

Našu su školu 25. i 26. 4. posjetili Sònia Gibert, Eduard Àlvarez i Cristina Giralt, učitelji iz Katalonije, a u okviru Erasmus programa. Zanimala ih je  medijska pismenost koja nije zaseban predmet u osnovnim i srednjim školama u Hrvatskoj kao ni u Kataloniji. Sastavni je dio Hrvatskoga jezika u Hrvatskoj, a u Kataloniji se prati kroz nekoliko predmeta. Specifičnost je naše škole što medijsku pismenost razvijamo i kroz izvannastavne aktivnosti, filmsku i radijsku grupu.

Učitelji iz škole Roser Capdevila bili su zainteresirani za integraciju filmske umjetnosti u nastavni plan i program na trima jezicima: katalonskom, španjolskom i engleskom s učenicima od 10 do 12 godina, a učitelji iz škole Àngel de Tòbies vole radio, film i usmenu komunikaciju s učenicima iste dobi.

Sve su naše aktivnosti tijekom dva dana bile vezane uz medijsku pismenost. Katalonski su učitelji sudjelovali na nastavnim satima iz područja kultura i mediji u okviru predmeta Hrvatski jezik, a pet sati pratili su rad u izvannastavnim aktivnostima, u radijskoj i filmskoj grupi. Naši su učenici tijekom nastave i izvannastavnih aktivnosti pokazali izuzetan interes za medijsku pismenost i za stvaranje u medijima.

Aktivnosti su provodile profesorice Miranda Kekez, Meri Farac Jemrić, Kristina Mlinar, Mirjana  Jukić i socijalna pedagoginja Katica Šarić. U organizaciji i  realizaciji pomagala je Sanja Krstanović, ravnateljica škole.

Razgovarajući s učiteljima iz Katalonije, zaključilo se da bi uspostavljanje mreže suradnje između naše škole i katalonskih škola za buduće projekte bilo vrlo korisno.

Učitelji su bili uključeni i u obilježavanje Dana medijske pismenosti u našoj školi.

Uživali smo u p(r)oučavanju medijske pismenosti, stvaranju novih djela  na hrvatskom i  katalonskom jeziku. Veselimo se daljnjoj suradnji!

Mirjana Jukić, prof.