PETAŠI NA TERENSKOJ NASTAVI

Miranda Kekez

stu 8, 2024

U ZAGRLJAJU VARAŽDINA I SVETOG MARTINA NA MURI
U petak 25.listopada 2024. putovali smo na jednodnevnu terensku nastavu u Varaždin i Sveti Martin na Muri. Glasom i stasom štitile su nas naše drage razrednice, profesorice: Jukić (5.a), Mlinar (5.b), Ploh
(5.c) i Bušić (5.d). U red su nas dovodili i profesori informatike i prirode: prof. Blažević i prof. Mabić.
Nakon veselog okupljanja ispred OŠ Rudeš, dvama autobusima zajedrilo smo u ranu zoru prema
Varaždinu, našem prvom odredištu.
Smijeh, šale i zvukovi mobitela odjekivali su u kopnenim jedrilicama gotovo dva sata. Prijateljstvo,
zabava, opuštanje od svakodnevnih školskih obveza mirisalo je posvuda. A tek sendviči…
Najljepši hrvatski barokni grad Varaždin dočekao nas je široko raskriljenim rukama. Uživali smo šetajući njegovim ulicama i razgledavajući njegove znamenitosti.
Gradsko groblje, kako je objasnila turistička pratiteljica, smatra se jednim od najljepših groblja u Europi, a posjetitelje privlači izuzetnom ljepotom. Ovo groblje ima status zaštićenog spomenika.
Uslijedio je pogled na Vijećnicu te na Hrvatsko narodno kazalište, a potom posjet Katedrali te vanjski
obilazak crkve Rođenja Isusovoga u kojoj „stoluju“ časne sestre uršulinke.
Crkva sv. Ivana Krstitelja, u kojoj su braća franjevačkoga reda, također je bila na našoj obilaznoj traci.
Varaždinske palače: Sermage, Herzer, Zakmardy i Patačić očarale su nas svojom elegancijom. Pričaju
priču o Varaždinu, nekadašnjem glavnom gradu.
Ako se želite „nauživati straha“ (šala mala), posjetite Gradski muzej Varaždin, čiji je jedan od odjela
smješten u palači Herzer. Tamo smo, naime, posjetili izložbu (stalni postav) „Svijet kukaca“. Kroz
nekoliko tema i sa 4500 izložaka, prikazuje se biologija kukaca. Neki dečki i cure zamalo su „dali petama vjetra“, ali ipak je na kraju pobijedila ljubav prema prirodi i želja za proširivanjem znanja te su ostali u Muzeju, u mirnom razgledavanju „slatkih“ životinja, pobijedivši tako prvotnu nelagodu. Nakon
varaždinskih ulica i trgova uslijedilo je polusatno putovanje prema Svetome Martinu na Muri i posjet
„Termama Sveti Martin“. Može li se opisati radost koja je zavladala srcima?
Prvo zajedničko kupanje cijele generacije (i još u društvu profesora) i puno, puno smijeha, razgovora,
zbližavanja…
Bilo je teško vratiti se u Zagreb. Ne bismo se bili bunili da je izlet potrajao još koji dan.
Oko 20:30 smo se vratili u Zagreb u zagrljaj roditeljima, u mir svojih sobica i svojim razmišljanjima o
prekrasno provedenome danu i još jednoj odlično organiziranoj nastavi.
Hvala vam, dragi profesori, što ste nam omogućili učenje kroz zabavu!

Izabela Torbašinović, 5. a

Filmovi

Kuhinja

Terenska nastava

Kućni red

Ostale vijesti

ENI PETRIĆ DODIJELJEN OSKAR ZNANJA

ENI PETRIĆ DODIJELJEN OSKAR ZNANJA

Učenica Ena Petrić osvojila je prestižnu nagradu Oskar znanja nakon što je osvojila prvo mjesto na državnom natjecanju iz Talijanskog jezika. Ovo iznimno priznanje dodjeljuje se za vrhunske rezultate i pokazanu izvrsnost, a Ena je do ovog velikog uspjeha stigla uz...

TERENSKA NASTAVA OSMAŠA

TERENSKA NASTAVA OSMAŠA

Učenici osmih razreda posjetili su Liku 3. lipnja 2026. u pratnji svojih razrednika i profesorice Divjak. Ni tmurno kišno vrijeme nije im pokvarilo raspoloženje ni plan puta. Posjet je započeo u interaktivnoj Kući Velebita gdje su se upoznali s biološkim i geološkim...

Skip to content