2024-02-21 18:29:10

Biljni terarij

Knjižnica Voltino organizirala je ekološku radionicu o izradi biljnog terarija u sklopu projekta Zelena knjižnica za zeleni Zagreb. Taj projekt odnosi se na knjižnične programe i usluge usmjerene na razvoj zelene pismenosti, odnosno na jačanje svijesti i informiranosti o održivom društvu i zaštiti okoliša.

Učenici 4. c razreda posjetili su Knjižnicu Voltino gdje su sudjelovali u radionici i predavanju o povijesti, izradi i održavanju biljnog terarija. Radionicu je vodila Danijela Bota, dipl. ing. agr. Učenici su uz pomoć voditeljice izradili biljni terarij koji sada krasi učionicu 4. c razreda.

Naziv terarij dolazi od latinske riječi terra što znači zemlja. Biljni terarij je skoro sasvim samoodrživi zatvoreni sustav u prozirnoj staklenci u kojoj je zasađeno nekoliko biljnih vrsta. Dakle, to je je manji ekosustav kojemu je potrebna minimalna briga jer biljke uz fotosintezu koja im je potrebna, imaju i ciklus kruženja vode. Također, učenici su u svoj terarij dodali i sitne člankonošce skokunce kako bi terarij bio bioaktivan. Skokunci će pojesti eventualne trule listove te plijesni.

Posljednja faza izrade biljnog terarija je ukrašavanje terarija ukrasima poput oblutaka ili figurica.

Zatvoreni biljni terariji postojali su još u 19. stoljeću, a tada su se upotrebljavali za čuvanje i prenošenje biljnih vrsta s drugih kontinenata u Europu. Danas biljni terariji ukrašavaju naše interijere, a izrada biljnih terarija posljednjih godina postaje sve popularnija.

Biljni terarij je zadivljujući i ekološki prihvatljiv, a rad s biljkama utječe pozitivno i umirujuće na sve nas. Ova radionica oplemenila je naše znanje, a neki učenici su možda dobili ideju o tome kako kvalitetno provoditi slobodno vrijeme. 

                                            


Osnovna škola Rudeš