Ukupno: 522050

GRAĐANSKI ODGOJ 3.A, 3.B, 3.C I 3.D RAZREDA OSNOVNE ŠKOLE RUDEŠ- IZ PROŠLOSTI ZAVIČAJA
Autor: Branka Šobatović, 3. 2. 2015.

Plan rada

Naziv – Iz prošlosti zavičaja; Predci i potomci; Sastavak – prošlost našeg zavičaja; Crtanje starih predmeta

Dimenzija – Međukulturalna

Model – Međupredmetno – PID, HJ I LK

Cilj – Razviti kod učenika zavičajni identitet i poštivanje različitosti

Opis aktivnosti

U 2. polugodištu počeli smo učiti o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti, o našim precima i njihovom načinu života. Svi učenici trećih razreda, zajedno sa svojim učiteljicama su se dogovorili da ćemo sakupljati stare predmete koje su koristili naši preci, da ćemo ih donijeti u školu i napraviti međurazrednu izložbu. To smo i napravili. U našim učionicama našli su se različiti predmeti iz prošlosti: stare fotografije, stari vezeni stolnjaci, glineni ćupovi, „rifljača“, britva za brijanje, lokoti, ključevi, kacige, stara glačala na žar, mlinci za papar i kavu, albumi vjenčanja iz 1930.godine, dokumenti pisani krasopisom stariji od sto godina, pletene torbe, „priglavci“ (pletene papuče), pločica i kamen za pisanje, dijelovi narodne nošnje i još mnogo toga. Sa zanimanjem smo razgledali svaki predmet, objasnili njegovu namjenu, vratili se u prošlost i pokušali zamisliti kako je nekad bilo. Shvatili smo da svaki taj predmet ima veliku vrijednost za nas, zato ćemo te predmete čuvati kao uspomene na naše pretke i  na način njihovog života koji se jako razlikovao od našeg danas.

Kada su svi trećaši po nešto donijeli napravili smo izložbu u holu naše škole tako da svi učenici, profesori, učiteljice, ostali djelatnici naše škole a i roditelji mogu vidjeti stare predmete. Bilo nam je vrlo zanimljivo i lijepo. Bilo nam je jako drago kada su ostali učenici, i veliki i mali sa zanimanjem gledali sve što smo mi donijeli.

Na satu likovne kulture crtali smo predmete iz prošlosti i izrađivali narodne nošnje od papira. Na hrvatskom jeziku opisali smo što smo radili. To ćemo priložiti u našu razrednu mapu Građanskog odgoja.

Sudionici: učenici 3.a, 3.b, 3.c i 3.d razreda i učiteljice Snježana Babić, Sandra Kauzlarić, Branka Šobatović i Spomenka Šafarić.

Fotografije s međurazredne izložbe holu naše škole  možete pogledati u našoj foto galeriji ovdje. Nakon toga kliknite na znakić  za prezentacije .