Međunarodno matematičko natjecanje Klokan bez granica
Autor: Marijana Kobilšek, 27. 3. 2018.

Pod pokroviteljstvom Hrvatskog matematičkog društva 22. ožujka 2018. godine u 12 sati i 30 minuta u našoj je školi održano međunarodno matematičko natjecanje Klokan bez granica.

Prijavilo se 60 učenika, u kategorijama od 3. do 7. razreda.

PrezentacijaFotografije

Udruga Klokani bez granica međunarodnog je karaktera i okuplja predstavnike velikog broja Europskih zemalja. Njezin je cilj popularizirati matematiku i omogućiti širenje osnovne matematičke kulture. Glavna joj je zadaća organizacija igre - natjecanja Matematički klokan koja popularizira matematiku među mladima. Namjera je motivirati učenike da se bave matematikom izvan redovitih školskih programa.

Prema međunarodnim dogovorima svaki se učenik ima pravo natjecati bez obzira na njegov uspjeh u redovnoj nastavi.

Moto igre - natjecanja Matematički klokan je: bez selekcije, eliminacije i finala. Natjecanje se organizira svake godine u ožujku, istoga dana, u isto vrijeme, u svim zemljama sudionicama. Sastoji se od 12 zadataka za 2. razred i 3. razred, odnosno 24 zadatka za sve ostale učenike (od 4. razreda osnovne škole do 4. razreda srednje škole). Zadaci su raznovrsni i poredani od lakših prema težima. Za svaki je zadatak ponuđeno pet odgovora od kojih je samo jedan ispravan. Službeni su jezici Klokana francuski i engleski, a pitanja su prevedena na jezike zemalja sudionica. Igra - natjecanje se samofinancira članarinom sudionika - natjecatelja. Prikupljena se sredstva koriste za organizaciju, pripremu zadataka i simbolične poklone svim natjecateljima. Najmanje polovina prikupljene svote mora se potrošiti za nagrade najboljima.

Natjecatelji se sada  mogu pohvaliti i sudjelovanjem na jednom svjetskom natjecanju.

Rješenja zadataka bit će od 20. travnja 2018. godine na http://www.matematika.hr/klokan/2018/. Rezultati natjecanja najbolje plasiranih učenika bit će objavljeni 2. svibnja 2018. godine na mrežnim stranicama HMD-a, a ostali sudionici mogu svoj plasman saznati kod povjerenika škole nakon preuzimanja nagrada.

Nikolina Svoboda Cvitković